Odtrucie alkoholowe

Odtrucie alkoholowe, prowadzimy detoks w warunkach domowych na terenie Warszawy i okolic. Lekarz dojeżdża w ciągu 1-2 godzin, jesteśmy całodobowo pod telefonem:

telefon komórkowy: 692692999

telefon stacjonarny: 22 2431838

Więcej na stronie www.odtrucie.warszawa.pl

Podajemy kroplówki z elektrolitami i lekami pomagającymi wyjść z ciągu alkoholowego. Recepty, zwolnienie ZUS, porady terapeutyczne.

Terapia alkoholika, detoks, doświadczony zespół lekarzy
Terapia alkoholika, detoks, doświadczony zespół lekarzy

Odtrucie alkoholowe, detoks – zespół abstynencyjny

Zespół abstynencyjny jest cierpieniem ciała i duszy wynikających z odstawienia alkoholu po ciągu alkoholowym. Zespół abstynencyjny może mieć różne nasilenie od poczucia leku i niepokoju, zawrotów i bólu głowy a w ciężkich przypadkach do objawów zagrażających życiu takich jak napady drgawkowe, delirium czyli majaczenie alkoholowe.

Alkohol działa moczopędnie, długotrwałe picie – ciąg alkoholowy – powoduje odwodnienie organizmu i zaburzenia elektrolitowe takie jak niedobór potasu, wapnia i magnezu. Zaburzenia elektrolitowe mogą prowadzić do poważnych zaburzeń pracy organizmu w szczególności zaburzeń rytmu serca. W zespole abstynencyjnym dochodzi do znacznego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi – u osób z nadciśnieniem i osób starszych może to prowadzić do udaru mózgu i zawału serca.

Alkohol ma działanie hamujące na mózg człowieka, jego obecność powoduje poczucie luzu i zrelaksowania, spadek poziomu alkoholu powoduje rozdrażnienie, lęki, drżenie kończyn i poczucie roztrzęsienia. Osoby uzależnione sięgają po alkohol aby uspokoić, wyhamować ten stan zwany „Alkoholowym Zespołem Abstynencyjnym” w skrócie AZA. Niestety w pewnym momencie alkohol nie pomaga.

Alkoholizm - Pomoc w przerwaniu ciągu przez lekarza
Pomoc w przerwaniu ciągu przez lekarza

U osób, które piły alkohol kilka dni tak zwany ciąg alkoholowy, nagłe odstawienie alkoholu może wywołać drgawki lub majaczenie alkoholowe, będące wynikiem nadmiernego pobudzenia mózgu.

Około 2% osób uzależnionych od alkoholu może mieć powikłany drgawkami lub majaczeniem zespół abstynencyjny. Po wystąpieniu pierwszego zespołu abstynencyjnego zwykle powtarza się on po następnych ciągach alkoholowych.
Napady drgawkowe w zespole abstynencji, wynikają z nagłego braku alkoholu w organizmie.

„Padaczka alkoholowa” w istocie nie jest to padaczka a drgawki abstynencyjne zagrażające życiu. Podczas napadu drgawek może dojść do zachłyśnięcia, urazu głowy. Alkoholik nagle traci przytomność często podczas napadu oddaje bezwiednie mocz i stolec, dochodzi do niedotlenienia mózgu i uduszenia. Po napadzie drgawkowym alkoholik jest zdezorientowany – nie wie gdzie jest, nie jest zorientowany w czasie nie potrafi podać bieżącej, nie pamięta okoliczności przed drgawkami.

Postępowanie w napadzie drgawek u alkoholika możemy podzielić na medyczne i przedmedyczne.

Będąc świadkiem napadu drgawkowego w abstynencji alkoholowej należy bezwzględnie wezwać pogotowie jednocześnie w miarę możliwości chronić pacjenta przed urazami i uderzeniami głową. Podczas napadu drgawek pacjenci często uderzają głową w twarde podłoże. Jeśli nie mamy czego podłożyć pod głowę to dobrym sposobem jest dociskanie głowy do podłoża. Podczas napadu drgawkowego u alkoholika często dochodzi do przygryzienia języka jednak nie należy wkładać przedmiotów, nie należy też podawać płynów. Napad najczęściej mija samoistnie jednak może się powtórzyć.

Osoby uzależnione od alkoholu, które miały już napady drgawkowe podczas przerwania ciągu są szczególnie narażone na drgawki przy wychodzeniu z następnych ciągów alkoholowych. Osobom takim rekomenduje się odtrucie alkoholowe. Odtrucie alkoholika polega miedzy innymi na podawaniu w kroplówkach leków przeciwdrgawkowych. Całkowite zaprzestanie picia alkoholu powoduje, że drgawki abstynencyjne nie nawracają. Jeśli drgawki pojawiają się mimo długotrwałej abstynencji należy rozważyć inną przyczynę powstawania napadów drgawkowych.

Delirium – majaczenie alkoholowe nazywane też – biała gorączka, używano też nawy majaczenie drżenne. Delirium jest stanem pojawiającym się kilka dni po zaprzestaniu picia, często poprzedzonym bezsennością i koszmarami. Jest to stan zagrażający życiu. Delirium nieleczone trwa około tygodnia i w tym czasie pacjent ma omamy, urojenia, często jest agresywny ucieka lub walczy z wyimaginowanymi postaciami lub zwierzętami.

Jak pomóc alkoholikowi aby nie cierpiał - bezsenność, drżenie rąk, niepokój
Jak pomóc alkoholikowi aby nie cierpiał – bezsenność, drżenie rąk, niepokój

Alkoholik podczas abstynencji z reguły cierpi na bezsenność. Bezsenność rozwija się w ciągu 2-3 dni od zaprzestania picia. Istnieje grupa alkoholików ze skłonnością do rozwijania dodatkowych objawów podczas abstynencji. W zaawansowanej chorobie alkoholowej bezsenność zaczyna przeplatać się z krótkotrwałymi okresami snu połączonego z koszmarami sennymi, niepokojem, drżeniami. Koszmary senne alkoholika są zwykle przerażające przepełnione scenami budzącymi lęk i grozę.

Delirium towarzyszą układu nerwowego w tym zaburzenia wegetatywne i inne objawy somatyczne w tym napady drgawkowe. Jest spowodowany nagłym odstawieniem lub zmniejszeniem dawki alkoholu.

Delirium u alkoholika objawia się halucynacjami, najczęściej o charakterze głosów. Omamy słuchowe występujące u alkoholika zwykle są dla niego nieprzyjemne pojawią się treści obmawiania, stwarzania zagrożenia. Mogą pojawiać się halucynacje słuchowe z głosami osób znajomych i treści namawiania lub nakazywania samobójstwa. Alkoholik w delirium czuje się obserwowany, ma nieprawidłowe przekonanie, że jest obserwowany, inwigilowany budzi to lęk i agresję, która może być ukierunkowana na otoczenie lub własną osobę.
Delirium wymaga leczenia szpitalnego jest stanem zagrożenia życia. Pacjenci z majaczeniem alkoholowym bezwzględnie przyjmowani są do oddziałów psychiatrycznych.

W przypadku podejrzenia, że u alkoholika dochodzi do majaczenia należy jak najszybciej wezwać pogotowie lub w miarę możliwości dowieźć do szpitala. Koniecznie trzeba poinformować personel medyczny, że objawi wystąpiły po ciągu alkoholowym.

Odtrucie alkoholowe – Leczenie zespołu abstynencji alkoholowej.

Leczenie farmakologiczne:

Lekami stosowanymi w odtruciu alkoholika są benzodiazepiny, najczęściej Relanium, jeśli pacjent nie wymiotuje podawane doustnie. W odtruciu stosuje się metodę szybkiego nasycania podając w kroplówkach się 10–20 mg diazepamu aż do zniesienia niepokoju, drżenia. W cięższych przypadkach szczególnie w majaczeniu alkoholowym stosuje się haloperidol doustnie lub domięśniowo.
Odtrucie alkoholika ma na celu tez nawadnianie, uzupełnienie niedoborów elektrolitowych, poprawę bilansu wodno-elektrolitowego. Zasadne jest też podawanie witaminy B1 i kokarboksylazy.

U osób, które przejdą odtrucie alkoholowe i utrzymają bezwzględna abstynencję najczęściej nie dochodzi do nawrotów zespołu abstynencyjnego. Wskazane jest podawanie przez kilka dni zmniejszających dawek leków doustnie. Leczenie choroby alkoholowej to złożony problem, złagodzenie objawów abstynencyjnych jest dopiero początkiem trudnej drogi alkoholika w kierunku trzeźwości.

Zadzwoń
Dojazd