Czy zostaje blizna po wszyciu esperalu

Często zadawanym przez pacjenta pytaniem jest:

Czy zostaje blizna po wszyciu esperalu?

Pytanie ważne, szczególnie kobiety pytają czy zostaje blizna po wszyciu esperalu? Pacjenci pytają też o miejsce wszycia, jak duże jest cięcie do implantacji esperalu? W naszym gabinecie stosujemy minimalne nacięcie. Długość blizny jest około 7 milimetrów. Często pacjenci pytają czy można wszyć esperal w inne miejsce niż pośladek. Często zadawanym pytaniem jest czy można wszyć esperal pod łopatkę.

Wszywanie esperalu pod łopatkę ma pewne tło historyczne. W czasach PRL pacjenci zgłaszali się do przychodni z nakazem sądowym wszycia esperalu. Tacy pacjenci wielokrotnie kombinowali jak usunąć esperal. Na filmach z tej epoki lub o tej epoce np. „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego są sceny pokazujące jak „bohatersko” kolega koledze wypruwa esperal.

Wykonywane u nas wszycia esperalu nie są bolesne ani nie pozostawiają dużych blizn. Technika wszycia esperalu w pośladek nie pozwala na jego samodzielne usuniecie. Wszywanie pod łopatkę jest bolesne niebezpieczne i wymaga większego cięcia.

Czy blizna po wszyciu esperalu zawsze będzie mała i słabo widoczna? Niestety zdarza się u niektórych pacjentów, że implant esperalu nie goi się dobrze. Powikłaniem jest tak zwany odrzut esperalu. Nietolerancja esperalu zdarza się w około 2% przypadków. Objawia się początkowo obrzękiem miejsca implantacji, zaczerwieniem i świądem skóry. W takich przypadkach namawiamy pacjentów żeby zgłaszali się na bezpłatna kontrolę. W takich przypadkach stwierdzamy miejscowy obrzęk, zaczerwienienie skóry, wzmożone ucieplenie okolicy. Są to objawy stanu zapalnego, nie jest on wynikiem zakażenia. W początkowej fazie odrzutu stosujemy okłady z 3% sody oczyszczanej i leki odczulające i przeciwzapalne. Jeśli nie uda się opanować sytuacji tymi metodami to dochodzi do samoistnego otwarcia się rany i wydobywa się żółtawy płyn. W przypadku samoistnego otwarcia się rany podajemy antybiotyk. Często wskazane jest całkowite usunięcie wszywki.

Pacjenci którzy mieli krótką abstynencję przed zabiegiem wszycia esperalu są narażeni na częstsze powikłania i tym samym na gorszy wygląd blizny.

esperal wyprucie
Wszywka pod łopatkę
Zadzwoń
Dojazd